Finbesök från Nzega av vår koordinator Isaack

IMG_1275.Isaack

Den 15 och 16 september besöktes vi av en av våra koordinatörer i Tanzania, Isaack Nyosaba och hans lärarkollega.

Fredagskvällen blev en riktig festkväll där många föreningsmedlemmar tog chansen att träffa Isaack. Besökarna hann också med en vandring i Alingsås och en båttur med Tanzalings ordförande Pär Alm vid rodret.

Isaack är lärare och rektor på en primary school som har samma namn som vår vänskola: Bulunde. Han har varit engagerad i Tanzalings utvecklingsarbete i Nzega sedan 2004.

Isaack är gift och har tre biologiska barn och det finns fler barn som får rum hemma hos honom. Han har ett stort hjärta och en stark vilja att delta i förändringsarbete. Både det som vår förening arbetar med, men också tillsammans med fler föreningar i Sverige.

Lokalt är han aktiv i en frikyrka och mycket intresserad av sång och musik. När föreningens medlemmar gästar hans hem i Nzega brukar det inte vara svårt att be honom och hans fru att sjunga. Våra öron får sitt lystmäte när de sjunger tvåstämmigt. Intet öga torrt!