Välbesökt och välsmakande vintermöte

Gott och roligt med Tanzania-feeling blev det den 25 januari när föreningens medlemmar och gäster samlades till ett traditionsenligt vintermöte med tanzanisk matlagning.

Det var Östlyckeskolan som lånade ut sina hemkunskapslokaler och under de första timmarna rådde febril aktivitet vid spisarna där ett flertal rätter från tanzaniska recept lagades till. Inte minst den traditionella majsgröten, ugali, många tanzaniers basföda, och de mumsiga mandizi, friterade och sockerbeströdda efterrättsbollarna.

Efter maten berättade styrelsens Lennart Mattsson om solcellsprojektet  där över trettio familjer nu fått solceller installerat. Dessutom visade föreningens Lisbeth Alm sin film om hur en solcellsinstallation går till på plats, inspelad under en resa till Nzega i november förra året.

Vill du laga recepten själv hemma?

Under rubriken Vill du laga tanzanisk mat? hittar du recept med bilder. Du hittar artikeln i listan till vänster under kategorin Vår verksamhet alternativt under rubriken Senaste inläggen.